Przeskocz do treści

Ferie z Biblioteką i Poradnią „Ferie na ludową nutę”

W dniach od 15 do 17 stycznia 2024 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Olszewie-Borkach i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Czerwinie zorganizowały i przeprowadziły "Ferie z Biblioteką i Poradnią" we współpracy z Placówką Wsparcia Dziennego TPD w Olszewie-Borkach. Tegoroczne zajęcia zatytułowane były "Ferie na ludową nutę". Uczestniczyły w nich dzieci z terenu gminy Olszewo-Borki. Jak co roku organizatorki przygotowały moc atrakcji. Dzieci musiały wykazać się sprawnością ruchową, refleksem i koordynacją wzrokowo - ruchową podczas zadań drużynowych. Każdego dnia wykonywały różne prace plastyczne  usprawniając przy okazji sprawność manualną i wyobraźnię.

Gościem specjalnym tegorocznych ferii była Pani Marta Krukowska, która zajmuje się twórczością ludową w dziedzinie plastyki obrzędowej i zdobniczej regionu kurpiowskiego. Wykonuje tradycyjne kwiaty, palmy, kartki obrzędowe oraz ozdoby świąteczne. Swoją wiedzę na temat obrzędów i tradycji kurpiowskich przekazuje dzieciom i młodzieży na zajęciach. Uczestnikom zajęć w Bibliotece, oprócz przekazania ciekawostek o życiu na Kurpiach, pokazała jak wykonać kwiaty z bibuły. Własnoręcznie wykonane prace dzieci zabrały do domu jako upominek dla najbliższych.

Bardzo ważnym elementem zajęć było czytelnictwo. Uczestnicy gościli w bibliotece, gdzie z wybranych lektur odgadywali znaczenie słów z gwary kurpiowskiej i słuchali opowieści ludowych, legend i mitów z Kurpiowszczyzny.

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, które tak licznie zechciały spędzić z nami swój wolny czas. Do zobaczenia za rok.

Skip to content