Przeskocz do treści

Narodowe Czytanie – 2020 r.

Serdecznie zapraszam 5 września 2020 r. na godzinę 15.00, do siedziby Szkoły Podstawowej w Przystani na wspólne czytanie i słuchanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie” odbywa się z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej już po raz dziewiąty, zawsze na początku września. Stanowi ona doskonałą okazję, by przypomnieć sobie największe dzieła polskiej literatury, na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter i aktualność. To nie tylko kontakt z pięknem polszczyzny oraz ideami, które na przestrzeni wieków kształtowały naszą tożsamość, ale również możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie bliskich, sąsiadów i współpracowników. Takie inicjatywy sprzyjają wzmocnieniu wspólnotowości, łączą nas jako naród i społeczność lokalną.

Mając powyższe na uwadze zachęcam Państwa do wzięcia udziału w tej imprezie, również w charakterze lektora. W celu omówienia zakresu współpracy, proszę o telefon do Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszewie-Borkach - 515 993 476 lub 29 761 32 22.

Zachęcam do przynoszenia własnych egzemplarzy książek z "Balladyną" Juliusza Słowackiego. Na każdej z nich zostanie złożony pamiątkowy stempel, związany z tegoroczną odsłoną Narodowego Czytania.

Skip to content