Przeskocz do treści

Narodowe Czytanie

Serdecznie zapraszamy 7 września 2019 r. na godzinę 11.00, do wspólnej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Olszewie-Borkach na coroczne czytanie i słuchanie wybitnych utworów należących do kanonu naszej literatury.

W tym roku będzie to zbiór zatytułowany "Nowele polskie" tj.

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
„Narodowe Czytanie” odbywa się z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej już po raz ósmy, zawsze na początku września. Stanowi ono doskonałą okazję, by przypomnieć sobie największe dzieła polskiej literatury, na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter i aktualność. To nie tylko kontakt z pięknem polszczyzny oraz ideami, które na przestrzeni wieków kształtowały naszą tożsamość, ale również możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie bliskich, sąsiadów i współpracowników. Takie inicjatywy sprzyjają wzmocnieniu wspólnotowości, łączą nas jako naród i społeczność lokalną.

Mając powyższe na uwadze zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w tej imprezie, również w charakterze lektora. W celu omówienia zakresu współpracy, proszę o kontakt - tel. 515 993 476.

Zachęcamy do przynoszenia własnych egzemplarzy książek z "Ośmiu lektur na ósme Narodowe Czytanie" Na każdej z nich zostanie złożony pamiątkowy stempel, związany z tegoroczną odsłoną Narodowego Czytania.